"Ha valamilyen bonyolultabb feladatot kell elvégezniük, a nősténymacskák "jobbkezesek", míg a kandúrok bal első mancsukat használják szívesebben - állítják brit kutatók.
A jobb-, illetve balkezesség nemek szerinti megoszlása az ember esetében sem ismeretlen. Míg az emberek 90 százaléka jobbkezes, a fennmaradó 10 százalékban több a férfi, mint a nő.
Deborah Wells és Sarah Millson, a belfasti Queen's University pszichológusai 42 házimacskát vizsgálatak, hogy kiderítsék, melyik a domináns végtagjuk. A cicáknak különböző nehézségű feladatokat kellett elvégezniük a kísérletsorozat során - ismertették a kutatók az Animal Behaviour című folyóiratban. A macskáknak szűk szájú üvegedényből kellett kihalászniuk a vízben úszkáló tonhaldarabkát, olyanból, amelybe nem fért be a fejük. A kísérletet több tucatszor megismételték, és a 21 nőstény mindannyiszor kizárólag jobb elülső mancsával kotorta ki a csemegét. Ami a kandúrokat illeti, a 21-ből húsz a bal mancsát vette igénybe, egy hím viszont kétkezesnek, pontosabban "kétmancsosnak" bizonyult - írja az MTI.
Meglepő módon azonban, amikor a macskáknak egyszerűbb feladatot adtak - például amikor egy madzagra függesztett játékegeret kellett pofozgatniuk - nem volt ekkora a nemek közti különbség: a cicák nagyjából egyforma arányban használták mindkét elülső mancsukat.
Valójában a nehéz feladatok elvégzése mutatja meg, melyik kezünk a domináns. Az ember mindkét kezével ki tudja nyitni az ajtót, de olvashatóan írni általában csak az egyikkel képes - magyarázta Deborah Wells. A szakemberek szerint a szervezet tesztoszteronszintje határozza meg, hogy a nehéz feladatoknál a macskák melyik végtagjukat használják. Korábbi kutatások ezt igazolták kutyáknál, akiknél a macskákhoz hasonlóan nemek szerint oszlik meg a jobb-, illetve "balmancsosság", kivéve az ivartalanított kutyákat, ahol nem mutatkozott efféle eltérés. A macskákkal és kutyákkal azonos végtag-preferenciát mutattak ki a lovaknál is."
Forrás: www.origo.hu/tudomany/20090728-a-nosteny-macskak-jobb-a-kandurok-balkezesek.html